QUADRO Goes Garden. Z myślą o Twoim zamiłowaniu do ogrodnictwa

© sushytska – adobe.stock.com

Od kilku miesięcy pracujemy nad ciekawymi projektami w ramach programu „Quadro Goes Green”, którego tematyka skupia się wokół pracy w ogrodzie. Jak wpadliśmy na ten pomysł? W rzeczywistości QUADRO i ogrodnicy mają ze sobą wiele wspólnego – ten artykuł powinien co nieco wyjaśnić.

Wszystkie oczy są skierowane w stronę zrównoważonego rozwoju. My – ludzie – zauważyliśmy, że nasze zasoby nie są niewyczerpane, i wreszcie podchwytujemy myśl, którą sformułował Hans Carl von Carlowitz już trzysta lat temu, a mianowicie: w lesie wolno wyciąć tylko tyle drzew, ile odrośnie w najbliższej przyszłości. Hans Carl von Carlowitz nazwał takie podejście zrównoważonym rozwojem. W ten sposób chciał zadbać o stabilność w ekosystemie. W międzyczasie również Organizacja Narodów Zjednoczonych sformułowała 17 celów zrównoważonego rozwoju, które dotyczą przyszłości naszej planety.

W ramach nowego ruchu na rzecz zrównoważonego rozwoju wyłonił się kolejny trend, który tak naprawdę nie jest zupełnie nową koncepcją: urban gardening, czyli uprawa warzyw na obszarach miejskich na własny użytek. Dawniej każdy dom posiadał dużą działkę z własnym ogródkiem. Ze względu na brak miejsca ogrody zaczęły robić się coraz mniejsze, aż w końcu własny ogródek stał się rzeczą niemożliwą. Jednak o potrzebie posiadania własnego ogrodu użytkowego świadczą liczne ogródki działkowe, które nadal występują w tkance miejskiej. Ci, którzy nie mają nawet małego ogrodu użytkowego, ale mimo to chcieliby uprawiać własne warzywa, zaczęli szukać pomysłów. Z czasem powstały ogródki miejskie: rośliny doniczkowe zwisające z fasad budynków, zielone dachy, balkony zmienione w zielone oazy.

© JibJib – adobe.stock.com

W trendzie „back to the basics” również rodzina odgrywa coraz to większą rolę: rodzina, która chce być samowystarczalna. I tutaj do gry wkracza oczywiście QUADRO. Być może zapytacie – co wspólnego ma QUADRO ze zrównoważonym rozwojem? Odpowiedź brzmi: wszystko!

Oto krótki przegląd informacji potwierdzających ekologiczny i zrównoważony charakter QUADRO:

  1. W QUADRO nie stosuje się planowanego starzenia się produktów (więcej informacji tutaj).
  2. Nasze produkty są na tyle wytrzymałe, że może korzystać z nich nie jedno pokolenie, a kilka. Modułowa konstrukcja QUADRO umożliwia nieustanne modyfikowanie i budowanie modeli od nowa. Dzięki temu dzieci bawią się zestawami QUADRO przez wiele lat.
  3. Zwykle kupujesz dla swoich dzieci coraz to nowe zabawki. Z QUADRO nie ma takiej potrzeby, ponieważ moduły można rozbudowywać. QUADRO towarzyszy dzieciom w wieku od 6 miesięcy do 8 lat, a nawet starszym. Dzięki temu nie musisz ciągle kupować nowych zabawek.
  4. QUADRO – inaczej niż wiele innych produktów – można stosować zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Dzięki wykorzystaniu materiałów o wysokim stopniu zagęszczenia modele QUADRO nie pochłaniają wody ani zapachów. Przed zimą wystarczy umyć model QUADRO wodą z dodatkiem niewielkiej ilości środka myjącego i wstawić go do pokoju dziecięcego – bez plam na dywanie i nieprzyjemnego zapachu.
  5. Materiały, z których wykonane są moduły QUADRO, pochodzą z obszaru opakowań artykułów żywnościowych. Dzięki temu nie tylko wytrzymują bardzo niskie albo bardzo wysokie temperatury, lecz także nie są szkodliwe dla dzieci (klasa recyklingu 5 i 2), a także są niezniszczalne i solidne. W ten sposób modele QUADRO mogą być używane przez wiele pokoleń.
  6. Zabawki QUADRO są bardziej zrównoważone niż zabawki drewniane, do których drewno pozyskano w drodze karczowania i które musiały zostać poddane działaniu środków konserwujących, aby zapewnić ich odporność na różne warunki pogodowe. W przypadku QUADRO nie trzeba stosować żadnych dodatkowych środków zabezpieczających przed niekorzystnymi wpływami atmosferycznymi – modele stosowane na zewnątrz nie rdzewieją ani nie pleśnieją.
© Stockwerk-Fotodesign – adobe.stock.com

Nadal nie masz pojęcia, dlaczego czytasz na naszym blogu ten artykuł poświęcony tematyce zrównoważonego rozwoju i urban gardening? I wiesz co? Chcemy potrzymać Cię jeszcze trochę w niepewności. Już wkrótce przekonasz się, na ile skutecznie realizujemy w QUADRO koncepcję zrównoważonego rozwoju i jak bardzo zależy nam na czymś więcej niż na samej innowacyjności – zobaczysz na własne oczy to, o czym piszemy w naszych artykułach i co wdrażamy w naszych produktach. Teraz zdradzimy Ci tylko jedną ciekawostkę: będzie zielono, bardzo zielono. I atrakcyjnie. I edukacyjnie dla najmłodszych. I … no cóż, jeszcze chwilę musisz poczekać. Już niedługo zdradzimy więcej. Sami nie możemy się doczekać.

Czy wiesz, że …

… pokrycie zielenią dachów i ścian zmniejsza temperaturę w budynkach? Nawet o 11 stopni. Co prawda efekt ten jest bardziej wyraźny w bardzo gorących miastach niż w tych, w których panują umiarkowane temperatury. Ochłodzenie jest odczuwalne również w otoczeniu, ponieważ zielona powierzchnia nie nagrzewa się tak bardzo i tym samym emituje mniej ciepła. Oprócz tego rośliny odprowadzają wodę do swojego otoczenia, co również obniża temperaturę powietrza.[1]

 

Catherine Brahic. ‘Green roofs’ could cool warming cities. NewScientist, 28.09.2007

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem