U79: łódź podwodna QUADRO do eksplorowania Morza Bałtyckiego

Łódź podwodna QUADRO znakomicie sprawdza się w głębinach Morza Bałtyckiego

Po tym, jak już w 2018 roku zespół glacjologów wsparł projekt badania grenlandzkich lodowców (przeczytaj artykuł na ten temat „QUADRO wkracza w świat nauki i badań”), w ubiegłym roku przyszli do nas również niemieccy oceanografowie i poprosili o pomoc w realizacji pewnego projektu. Oczywiście od razu się zgodziliśmy, ponieważ chodziło o zaprojektowanie łodzi podwodnej do eksplorowania dna morskiego na niemieckim wybrzeżu Morza Bałtyckiego.

„Zaletą QUADRO jest konstrukcja modułowa”, relacjonuje Johann Kämmerer z Instytutu Oceanografii w Wismar. „Dzięki temu możemy za każdym razem od nowa dostosować się do warunków morskich panujących danego dnia”. Przed każdym użyciem łódź jest uszczelniana specjalną masą z silikonu i akrylanu. Małe zbiorniki balastowe umieszczone po bokach, które są napełniane wodą, zapewniają, że łódź nie unosi się i może poruszać się pod powierzchnią wody. Łódź podwodna QUADRO jest autonomicznym urządzeniem – nie jest sterowana za pomocą kabla, co umożliwia elastyczne użytkowanie. Dzięki temu, że jest zasilana energią słoneczną, jest wyjątkowo przyjazna dla środowiska. „Aspekt ekologiczny był dla nas naprawdę ważny”, podkreśla Manuel, główny projektant QUADRO. Ten mały wehikuł jest niezwykle zaawansowany technologicznie i wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania oświetleniowe, które umożliwiają tworzenie nagrań wideo w wysokiej rozdzielczości.

„Pierwsze zdjęcia były po prostu niesamowite”, opowiada Manuel. „Pierwotnie ta łódź podwodna została zaprojektowana do badania dna morskiego. Okazało się jednak, że potrafi też swobodnie poruszać się w licznych ławicach ryb w głębi morskiej. Podpływały do niej ogromne ilości ryb, które jednak nie traktowały łodzi jako zagrożenia”. Z brzegu można jedynie przypuszczać, że mogło to wynikać z kolorowego malowania łodzi – populacje ryb też są często wielobarwne. Ponieważ łódź podwodna jest mała i zwrotna, ryby traktują ją jako równą sobie. Dzięki temu zespół badaczy z Wismar czerpie wyjątkowe informacje na temat zachowania zwierząt. Dwóch pracowników QUADRO mogło obserwować pracę badawczą na miejscu i miało okazję przekonać się o świetnej pracy, jaką wykonuje U79 – nazwa ta wywodzi się od założenia QUADRO w 1979 roku – pod wodą.

Z czasem prace z wykorzystaniem łodzi podwodnej QUADRO zaczęły przebiegać rutynowo, ale na początku tego projektu o mały włos nie doszło do uszkodzenia U79: mimo że normalnie łódź podwodna – dzięki swojej kompaktowej budowie – powinna wytrzymać poruszanie się na głębokości do 400 metrów, ze względu na zbyt późno wykonany manewr ciśnienie wody za bardzo wzrosło, co groziło gwałtownemu zgnieceniu łodzi. Na szczęście badacze szybko zareagowali i poprzez wyrównanie ciśnienia udało im się wynurzyć łódź podwodną na czas.

„Odetchnąłem wtedy z ulgą”, wspomina Johann Kämmerer. Badacz z Wismar poświęcił dużo czasu na zaprojektowanie rozwiązań technicznych stosowanych w łodzi podwodnej. Od tamtej pory zwraca uwagę na to, aby nie spuszczać łodzi zbyt głęboko.

Planuje się, że łódź podwodna U79 będzie wykorzystywana w ramach tej misji badawczej przez dwa lata i że system QUADRO będzie stopniowo udoskonalany. W planach jest również kolejny projekt: cywilna łódź podwodna QUADRO, w której dzieci będą mogły obserwować lokalny świat podwodny.

„Intensywnie nad tym pracujemy”, dodaje Manuel z QUADRO. „I cieszymy się, że już wkrótce będziemy mogli zaoferować najmłodszym taką możliwość.”

Redakcja QUADRO poinformuje o tej nowości, kiedy tylko ujrzy ona światło dzienne.

Prima aprilis! Wprawdzie części QUADRO są bardzo uniwersalne i faktycznie odporne na wodę słoną i chlorowaną, do tej pory można je było stosować tylko jako model łodzi podwodnej w pokoju dziecięcym albo w przydomowym basenie. Nasz dział projektowy wykonał świetną robotę fotograficzną i sami bardzo polubiliśmy małą łódź podwodną QUADRO.

Zabawa zabawą: QUADRO znajduje zastosowanie również w świecie nauki i badań. Przeczytaj nasz artykuł QUADRO wkracza w świat nauki i badań.

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem