Wieże do nauki – budowanie pewności siebie poprzez zabawę

Wieże do nauki – budowanie pewności siebie poprzez zabawę

Ciekawość popycha ludzkość do przodu, prowadzi do przełomowych odkryć i pozwala nieustannie odkrywać coraz to nowe rzeczy. Przysłowiowy kamień węgielny kładzie się już w dzieciństwie: dzieci są niesamowicie ciekawe świata oraz cały czas chcą poznawać nowe rzeczy i uczestniczyć we wszystkim. Wieże do nauki, tak zwane helpery, wspomagają rozwój bystrych i błyskotliwych osobowości – dodatkowo zdrowych jak ryba i mających zaufanie do świata. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego tak się dzieje i dlaczego helpery pomagają czerpać jeszcze większą radość z nauki.

Dlaczego wieże do nauki?

Maria Montessori, twórczyni pedagogiki montessoriańskiej, już dawno temu odkryła, że dzieci najlepiej uczą się wtedy, gdy mają dużo swobody. Rozwój dzieci przebiega w bardzo różny sposób – pomijając kluczowe etapy rozwoju, które u większości dzieci są takie same. Odkrywanie otaczającego świata we własnym rytmie i na własny sposób pozwala skupić się na indywidualnych potrzebach, talentach i zainteresowaniach każdego dziecka. Oczywiście liczy się również radość z odkrywania. W ten sposób dzieci stają się coraz bardziej samodzielne, nabierają wiary w siebie i zyskują pewność siebie.

W myśl dewizy Marii Montessori „pomóż mi zrobić to samemu” wieże do nauki pozwalają włączać dzieci w codzienne czynności, umożliwiają najmłodszym poznawanie rzeczy, które nam wydają się oczywiste i na które przestajemy zwracać szczególną uwagę, a także służą do błyskawicznej nauki poprzez zabawę. Zdumienie dzieci i fascynacja nie mają końca.

Możliwość ustawienia w różnych miejscach

To naprawdę fascynujące, jak tatuś rozrzuca kawałki brokuła na pizzy! Być może już niedługo będę mu w tym pomagać. I te kolorowe skrawki materiału na babcinym stoliku – mam pomysł, jak je ułożyć! A co robi dziadek z heblem na stole warsztatowym? – Także regał z książkami należący do starszego brata, ogromna szafa rodziców i przybory łazienkowe na umywalce działają na dzieci jak magnes i zachęcają je do udziału w codziennych czynnościach. Dzieci odnoszą pierwsze sukcesy: na przykład kiedy po raz pierwszy mogą same umyć ręce.

Wkraczają w niesamowicie złożony świat, którego założeń nawet nie rozumieją, praktycznie od zera. Nasze zadanie jako rodziców polega na stopniowym zapoznawaniu dzieci z otaczającą je rzeczywistością. Najmłodsi uczą się świata od początku i to w dosłowny sposób: chwytając pręty, wspinając się na wieżę – samodzielnie albo z pomocą rodziców, sięgając po kawałek jabłka albo po dekorację okienną, która właśnie powstaje. I my zaczynamy widzieć świat z nowej perspektywy – oczami naszych dzieci.

Jakie zalety ma wieża do nauki?

Wspomaga umiejętności motoryczne dziecka i ćwiczy zmysł równowagi. To jednak nie wszystko. Tak zwane helpery wywierają również pozytywny wpływ na rozwój dzieci, nadają im większe poczucie sprawczości. Po pierwsze dzieci mogą obserwować ze swojej perspektywy to, do czego do tej pory nie miały dostępu i co oczywiście wzbudza przez to większe zainteresowanie. Nagle znajdują się w centrum wydarzeń. Poprzez obserwowanie i możliwość uczestnictwa bystre dziecko poznaje procesy, których inaczej nauczyłoby się znacznie później – dodatkowo odbywa się to w kreatywny i intuicyjny sposób. To jeszcze nie wszystko: kiedy otoczenie staje się znajome, dziecko jest żądne kolejnych wrażeń, co determinuje dalszy rozwój. Kiedy dziecko potrafi samo wspiąć się na wieżę i potem z niej zejść, zdobywa nowe pokłady samodzielności.

Zwłaszcza w kuchni dzieci wcześnie poznają pierwsze procesy: pieczarki najpierw się myje, potem mama je obiera i na koniec trafiają na patelnię. Ale wcześniej trzeba trochę zmniejszyć temperaturę, żeby od razu się nie przypaliły. Przy okazji dziecko uczy się dużo na temat zdrowego odżywiania i w pewnym momencie może zacząć stawiać pierwsze kroki w kuchni, na przykład pomagając w rozkruszaniu drożdży na chleb.

Wykonując te na pierwszy rzut oka banalne czynności, dziecko wzmacnia swoje poczucie sprawczości. Czuje, że potrafi wykonać drobne zadania i codzienne czynności, ponieważ odkryło pierwsze umiejętności, które w nim drzemią. Jak rodzice powinni wspierać swoje dzieci? Oczywiście mogą powiedzieć, że są gotowi do pomocy, ale powinni dać dzieciom do zrozumienia, że one same potrafią sobie poradzić w wielu sytuacjach. Te pierwsze lekcje w formie zabawy mają długofalowe działanie – aż do dorosłego życia, kiedy wiara w siebie i własne umiejętności staje się coraz ważniejsza. Ale to jeszcze trochę...

Helper QUADRO Beginner

Dobra wiadomość jest taka, że wieża do nauki przynosi korzyści nie tylko dzieciom, lecz także dorosłym, ponieważ odciąża rodziców: dzięki wieży nie musisz cały czas trzymać dziecka na rękach – Twoje mięśnie Ci podziękują. Wieżę możemy z łatwością przestawić tam, gdzie akurat jest nam potrzebna, i tylko obserwować sytuację. W każdej chwili wiemy, gdzie jest dziecko i co robi – to niesamowite ułatwienie w codziennym życiu. Dziecko jest czymś zajęte, uczy się rzeczy przydatnych w życiu i przy okazji dobrze się bawi.

Dla dzieci w jakim wieku przeznaczone są wieże do nauki?

Wszystko zależy od konkretnego dziecka i jego poziomu rozwoju. Najlepiej ocenią to sami rodzice. Jeśli dziecko nie potrafi jeszcze samodzielnie stać, prawdopodobnie jest jeszcze za wcześnie na korzystanie z wieży, ponieważ rodzic i tak musiałby przytrzymywać malucha. – Dziecko stoi już pewnie i potrafi samodzielnie chwycić się poręczy, kiedy zaczyna czuć się niepewnie? Doskonale! Zakup wieży to dobry pomysł. W takim przypadku rekomendujemy zakup wieży z platformą umieszczoną na wysokości 25 cm, która jest idealna dla małych dzieci. Jeśli dziecko jest starsze oraz potrafi samo wspinać się na wieżę i trzymać się poręczy, też może już zacząć korzystać z wieży. Ważne jest ciągłe obserwowanie dziecka podczas zabawy, aby w razie potrzeby móc szybko zareagować.

Jakie rodzaje wież są dostępne?

Dostępne są różne wersje wież. Wieże mają różną wielkość, różny design i mogą być używane w różnych miejscach. Różnią się także ceną. Jedne wieże są dostarczane gotowe, inne trzeba złożyć. Wieże są wykonane głównie z drewna i tworzywa sztucznego, częściowo również z aluminium. Wieże mają konstrukcję otwartą lub zamkniętą, czasami są składane i są wyposażone w dodatki: drzwi, kółka, a nawet tablicę. Oprócz tego są dostępne w różnych wysokościach. Rurki, które są cechą wspólną wszystkich wież, zapewniają, że dziecko zawsze ma się czego trzymać. Na tym etapie rozwoju jest to szczególnie ważne, ponieważ dzieci zwykle stoją jeszcze niepewnie. Boczne płyty, które są dostępne w niektórych zestawach, zapobiegają wypadnięciu dziecka z wieży – co za ulga dla rodziców i dla samego dziecka!

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie wieży do nauki?

Ważne aspekty, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie, to użyte materiały, jakość, wielkość i bezpieczeństwo. Materiał odgrywa fundamentalną rolę w dosłownym znaczeniu tego słowa – wysokiej jakości i solidne wieże są wykonane z drewna litego lub wytrzymałego tworzywa sztucznego, dzięki czemu konstrukcja jest w stanie przetrwać ten burzliwy etap w życiu dziecka. Należy również zwrócić uwagę na prawidłową obróbkę: konstrukcja powinna mieć zaokrąglone krawędzie, jak również powinna być pozbawiona krawędzi cięcia. Wysokiej jakości drewno lite albo nowoczesne, najlepiej bardzo trwałe tworzywo sztuczne i grube połączenia śrubowe, które zapewniają integralność konstrukcji, świadczą o wysokiej jakości, która jest warta wydanych pieniędzy. Platforma, na której stoi maluch, powinna być chropowata, tak aby dziecko nie ześlizgiwało się. Decydujące znaczenie ma to, aby wysokość i forma wieży były odpowiednio dostosowane do potrzeb dziecka.

Wieża powinna być dostatecznie lekka, aby bez problemu można było przenosić ją z jednego pokoju do drugiego, a jednocześnie dostatecznie duża, aby dziecko miało poczucie stabilności. Możliwie szeroko rozstawiona konstrukcja sprawia, że wieża nie przechyla się ani nie przewraca – nawet wtedy, gdy mali miłośnicy przygód bawią się bardzo aktywnie i cały czas ruszają się we wszystkie strony. Ustawienie wieży w stabilnym miejscu rozumie się samo przez się. Wież do nauki nie wolno ustawiać na gładkim bądź mokrym podłożu – konstrukcja nie może się ślizgać.

Należy wcześniej dowiedzieć się, czy zastosowane materiały są bezpieczne oraz czy nie zawierają żadnych substancji szkodliwych i chemikaliów. Można kierować się kontrolami materiałów i znakami GS, które potwierdzają kontrolę bezpieczeństwa. Użyty lakier musi być przeznaczony do kontaktu z żywnością i odporny na działanie śliny, tak aby dzieci nie spożywały substancji szkodliwych podczas zabawy.

Sugerujemy sprawdzić, czy rozważany helper posiada dobre oceny pochodzące z wiarygodnych źródeł. W przypadku najtańszych ofert należy zawsze mieć na uwadze, że jakość produktu może być niedostateczna. Dobrej jakości wieża może być później używana przez młodsze rodzeństwo, a nawet wnuki – to inwestycja na lata. Wieżę o konstrukcji modułowej można używać na różne sposoby.

Doskonale sprawdzają się stopnie (schody), które umożliwiają samodzielne wspinanie się, oraz podest z możliwością regulacji wysokości: dzięki tym elementom wieża ma zawsze odpowiednią wielkość, jest dopasowana do wzrostu dziecka i rośnie razem z nim.

Przy zakupie dobrze jest zwrócić uwagę na łatwość budowy wieży oraz na jej dopasowanie do wystroju wnętrza – każdego dnia będzie wtedy cieszyć Twoje oczy!

Zrób to sam, czyli DYI

Jeśli chcesz samodzielnie zbudować wieżę do nauki, w internecie znajdziesz ciekawe instrukcje „Do It Yourself”. Jeśli masz dostatecznie dużo czasu i odpowiednie narzędzia, możesz spokojnie pokusić się o stworzenie własnego projektu. Twoje dzieci będą miały jedyny w swoim rodzaju helper, który na pewno przyniesie im mnóstwo radości.

Budowa i pielęgnacja

W przypadku wszystkich wież do nauki – zarówno tych kupionych, jak i zrobionych samodzielnie – obowiązuje zasada: najpierw złożyć, potem korzystać. Małe elementy, na przykład śrubki i nakrętki, są bardzo niebezpieczne dla małych dzieci, które mogą je połknąć, a nawet się udusić. Dlatego tak ważne jest, aby dzieci korzystały z wież dopiero po ich całkowitym złożeniu. Oprócz tego należy regularnie konserwować wieże i dbać o nie. Dzięki temu wieże będą służyły przez całe lata.

Idealne miejsce na ustawienie wieży

Najważniejszą rolę odgrywa tutaj bezpieczeństwo. Należy dokładnie zastanowić się nad tym, gdzie ustawić konstrukcję. Wieżę do nauki należy ustawić na równym podłożu i uprzątnąć wszystko, co leży dookoła, tak aby wieża niechcący się nie ześlizgnęła. Wieży należy używać wyłącznie w pozycji stojącej; zaplanuj wysokość wieży w taki sposób, aby dziecko mogło z łatwością sięgać tam, gdzie chce, na przykład do blatu kuchennego. Platforma nie powinna znajdować się wyżej niż 40–45 cm od podłoża, czyli powinna sięgać maksymalnie do kolana osoby dorosłej. Zadbaj o bezpieczne ustawienie podstawy, aby uniknąć ryzyka przewrócenia wieży, kiedy dziecko będzie się wychylać.

Nigdy nie ustawiaj wieży bezpośrednio przy płytce kuchennej ani w pobliżu gorącej wody! Oprócz tego schowaj ostre przedmioty, aby dziecko się nie zraniło. To samo dotyczy wszystkiego, co jest trujące, ostre lub gorące. Musisz wiedzieć, że Twoja latorośl – kiedy nauczy się już obchodzić z wieżą i będzie dostatecznie silna, żeby ją przesuwać – może zacząć przesuwać wieżę tam, gdzie nie powinna, na przykład w kierunku szafki z lekami. Dlatego usuń z zasięgu dziecka wszystko to, co stwarza zagrożenie. Po prostu kieruj się własną intuicją. Często najlepiej sprawdza się połączenie oceny zagrożeń ze strony matki i ojca – zwykle jest to najrozsądniejsze rozwiązanie dla dziecka.

2x Helper QUADRO Beginner

Pomimo podjęcia wszystkich tych środków ostrożności należy zawsze obserwować dziecko stojące w wieży i w żadnym razie nie wolno zostawiać go samego. Wspieraj nieposkromioną ciekawość małych odkrywców, ale nie pozwalaj na wszystko – dziecko nie powinno wdrapywać się na blat kuchenny! Znajdź złoty środek.

Drewno czy tworzywo sztuczne?

Wybierz taki rodzaj materiału, który odpowiada Tobie i Twojemu dziecku, i z którym po prostu dobrze się czujesz. Oba materiały mają swoje zalety. Drewno lite jest samo z siebie stabilne, ale często też stosunkowo ciężkie. Drewno kusi wyglądem – rysunki słojów po prostu ładnie wyglądają. Drewniany helper świetnie komponuje się zwłaszcza z drewnianymi meblami. Oprócz tego drewno roztacza ciepłą aurę i daje poczucie bezpieczeństwa. Można je polakierować, co z reguły jest niemożliwe w przypadku tworzywa sztucznego. Oba materiały dobrze tolerują wysokie temperatury – nawet wrzątek, który może niefortunnie wylać Ci się z garnka, nie spowoduje zniszczeń.

Drewno jest przyjazne dla środowiska, o ile pochodzi ze zrównoważonej gospodarki leśnej. Do uznanych certyfikatów jakości należą tutaj znak ekologiczny Naturland, znak FSC i znak PEFC. Jeśli drewno rośnie w naszych rodzimych lasach, łańcuch dostaw i transport są krótkie, co również przyczynia się do ochrony środowiska.

Wadą drewna jest konieczność regularnej konserwacji (malowanie, lakierowanie, impregnacja), aby zapobiec absorpcji wilgoci, tworzeniu się grzybów i rozpryskiwaniu się drewna, ponieważ pojedyncze włókna z czasem niszczeją pod wpływem naturalnego obciążenia. Drewniane wieże są produktami jednorazowymi, które należy zutylizować po upływie terminu przydatności. W zależności od jakości i gatunku drewna może to nastąpić po kilku albo nawet po kilkudziesięciu latach.

Helpery z tworzywa sztucznego łączą w sobie wszystkie zalety tworzywa sztucznego względem drewna. Tworzywo sztuczne nie pochłania wilgoci, co ma istotne znaczenie podczas użytkowania konstrukcji w kuchni, kiedy maluchy poznają różne płyny i bawią się nimi. Albo w łazience, kiedy myją zęby. Teoretycznie taką wieżę można by postawić nawet pod prysznicem, aby wyszorować dziecko po kąpieli błotnej w ogrodzie albo aby szybko i łatwo umyć konstrukcję, która stała w ogrodzie i jest strasznie brudna, słuchawką prysznicową.

Helper QUADRO Beginner

Podczas użytkowania w kuchni może zdarzyć się, że na materiale wyląduje sok truskawkowy albo krem orzechowy – wysokiej jakości tworzywa sztuczne zniosą takie przygody bez jakiegokolwiek uszczerbku. Wieże z tworzywa sztucznego są też łatwe i szybkie w myciu i czyszczeniu – można bez wahania potraktować je środkiem czyszczącym, szarym mydłem albo płynem do mycia naczyń. Teraz najlepsza informacja: modele z tworzywa sztucznego można bez problemu przenieść na zewnątrz – i latem, i zimą, ponieważ błoto i brud nie są im straszne. Takie konstrukcje nie pochłaniają wody ani innych substancji. Można je z łatwością wytrzeć po zabawie i wstawić do domu bez ryzyka, że na dywanie utworzy się brudna plama. Ponieważ wysokiej jakości tworzywa sztuczne nie pochłaniają również zapachów, po zabawie w ogrodzie można wstawić je z powrotem do domu. Jeśli wieże pachną ziemią, liśćmi albo trawą, po prostu je umyj – i gotowe!

Paleta kolorystyczna jest bezgranicznie bogata. Wieże z tworzywa sztucznego są dostępne we wszystkich możliwych wersjach kolorystycznych. To ogromna zaleta, ponieważ dzieci kochają kolory, zwłaszcza kolory tęczy, które dodatkowo zachęcają je do zabawy. Oczywiście możesz wybrać wersję jednokolorową, która akurat dobrze komponuje się z wystrojem Twojego wnętrza.

Wniosek

Wieża do nauki – jako połączenie zabawki i narzędzia edukacyjnego – jest bez dwóch zdań rewelacyjna i zaspokaja praktycznie nienasycony pęd najmłodszych do wiedzy. Dziecko, które w taki sposób poznaje otaczający je świat, ma przy tym mnóstwo zabawy. Z pewnością i Ty będziesz czerpać dużo radości: przyglądając się dziecku, towarzysząc mu w zabawie i służąc pomocą. W ten sposób wesprzesz rozwój swojego dziecka do zrównoważonej, pewnej siebie osobowości. Zatem, na co jeszcze czekasz? :-) Dobrej zabawy!

Dlaczego napisaliśmy ten tekst?

Ponieważ już całe mnóstwo dzieciaczków odkryło dzięki naszym wieżom do nauki fascynujący świat dorosłych, w tym nasze własne pociechy. I ponieważ uważamy, że wieża do nauki ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju dzieci. Dlatego radzimy zacząć od małych konstrukcji: z platformą na wysokości 25 cm, na którą łatwo się wchodzi i która zapewnia szybkie sukcesy – Twój brzdąc będzie śmiał się od ucha do ucha i będzie naprawdę dumny, kiedy pokona te pierwsze przeszkody. Z myślą o bezpieczeństwie podczas pierwszych prób zaprojektowaliśmy doskonałą wysokość platformy – miało to miejsce w 1979 roku. Platforma ma lekko szorstkie wykończenie, które przypomina skórę słonia, co zapobiega ślizganiu się małych stópek, a mimo to łatwo się ją wyciera, kiedy coś się na nią wyleje albo wysypie.

Przy projektowaniu konstrukcji kierowaliśmy się przyjaznością dla dzieci: zastosowaliśmy ciepłe rurki, które są idealne do chwytania. Nasze wieże do nauki są pozbawione ostrych krawędzi – wszystkie elementy są przyjemnie zaokrąglone. Boczna płyta zapewnia maluchom dodatkowe bezpieczeństwo. Po opanowaniu „poziomu 1” można zrobić kolejny krok i zamontować trochę wyższą platformę: wysokość ok. 45 cm (mniej więcej do kolana osoby dorosłej) jest idealna dla małych dzieci, które chcą same sięgać do umywalki.

Helper QUADRO Home

Zestawy QUADRO umożliwią indywidualną budowę wieży – odpowiednio do potrzeb Twoich dzieci. Dzięki opatentowanemu w 1979 roku systemowi PLUG-IN budowa wieży jest dziecinnie prosta. Demontaż również – jeśli chcesz postawić konstrukcję w innym miejscu. Nasze wieże można budować wedle własnego uznania – bez młotka i piły, skomplikowanych rysunków konstrukcyjnych i ciągłych wycieczek do sklepu budowlanego po kolejne drobiazgi. Dzięki nieograniczonym możliwościom konstrukcyjnym można konstruować coraz to nowe modele. Jeśli skończą Ci się pomysły, oferujemy dalszą pomoc: w naszej bazie danych z modelami znajdziesz ciekawe propozycje konstrukcyjne.

Twoja wieża do nauki może mieć całkowicie zamkniętą formę albo posiadać jeden, kilka lub wszystkie otwarte boki. W zależności od Twoich preferencji i celu użytkowania. Kiedy Twoje brzdące podrosną, możesz przekształcić helper w konstrukcję wspinaczkową. Dzieci będą mogły nie tylko pełzać między poszczególnymi modułami i pokonywać pierwsze różnice wysokości, lecz także będą miały możliwość wspinaczki wyżej. Rekomendujemy zacząć od zestawu QUADRO Beginner, który zawiera 116 elementów i z którego można stworzyć 24 fantastycznych konstrukcji. Potem możesz dodać drugi zestaw Beginner, aby zbudować wyższą wieżę do nauki albo stworzyć zupełnie inny projekt. Decyzja należy do Ciebie.

QUADRO Beginner + Beginner

Moduły QUADRO co do zasady można rozbudowywać bez końca (jedynym ograniczeniem jest powierzchnia Twojego mieszkania albo trawnika w ogrodzie), dzięki czemu będziesz wydawać ogólnie mniej pieniędzy na coraz to nowe zabawki i pomoce edukacyjne. Oprócz tego QUADRO dba o środowisko i zdrowie Twoich dzieci: konstrukcje wspinaczkowe są w całości bezzapachowe i wolne od plastyfikatorów i WWA. Dzięki temu, że są trwałe i mogą używać ich kolejne pokolenia, świetnie wpisują się w zasadę zrównoważonego rozwoju – tak samo jak krótkie łańcuchy dostaw: produkty marki QUADRO są w 100 procentach „made in Germany”. Obejmuje to produkcję, konfekcjonowanie i magazynowanie oraz oczywiście dalszy rozwój, zarządzanie i globalną dystrybucję.

Helper QUADRO Beginner

Tutaj poznasz wyjątkowe zastosowanie wieży do nauki.

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem